#2748 Név: Kis Gábor 2013.03.18 17:39:00

ORVOSOK

Melléklet: Orvosok.pps

#2747 Név: Kis Gábor 2013.03.18 17:36:27

Ilyet nem látni a valóságban. Hatalmas látvány, óriási méretek.

(A végén látszik, hogy felgyorsult az olvadás az utóbbi 10 évben.)


>Gleccser borjadzása filmen, a legnagyobb, amit valaha filmeztek.

Ø  A végefelé a méretek összehasonlításaként rávetítették Manhattan-t.


> <http://www.youtube.com/embed/hC3VTgIPoGU?rel=0>
 

 

<<Nézd meg teljes képernyőn is>>


#2746 Név: Kis Gábor 2013.03.18 17:35:59

ZENÉS CIGÁNYVICCEK

Melléklet: CIGANY_VICCEK__BT_1001_15.pps

#2745 Név: Kis Gábor 2013.03.18 17:33:14

Egy nagyszerű kis autó képekben - TRABANT

<<Nézd meg teljes képernyőn is>>

Melléklet: Trabant.pps

#2744 Név: Kis Gábor 2013.03.18 17:30:29

akrobatika felsőfokon

SHAOLIN TEMPLE ACROBATIC SHOW


#2743 Név: Kis Gábor 2013.03.18 17:29:56

"Egy somogyi kórház szülészetén történt, ismerősöm is a kórteremben lábadozott a szülés után, szem- és fültanúja volt az esetnek, ő mesélte. Népes, jól öltözött kisvárosi cigánycsalád jött a kismamáért és a babáért a 4 ágyas kórterembe, hogy hazavigyék. A szülést levezető orvos is hamar előkerült - a szülés óta nem látták a szobában - és kezeit dörzsölve ott tüsténkedett a család körül, hogy ugye minden rendben volt, ugye, jó volt az ellátás, ugyebár, khm, meg hasonlók. Ekkor előlépett a családfő és nagy tisztelettel rövid mondókába fogott: egyszerű szavakkal megköszönte az orvos munkáját és átadott neki egy hatalmas díszdoboz desszertet. Az orvos átvette a dobozt, de képtelen volt eltitkolni csalódottságát és kézfogás helyett lekezelően kicsattant: - Jóember ilyenkor nem desszertet szoktak adni a szülésznek! Nagy csend lett. Aztán a férfi csendben megkérdezte: - Bocsánat, hanem mit? - Aki elégedett a munkánkkal, az borítékot ad, kérem szépen! Hagyományosan ez illik. Maguk nem hallottak még erről? Pedig van maguknál szaporulat szép számban! - Bocsánat, ne haragudjon doktor úr és mennyit szoktak adni a népek? - Hát. . . 30-40. 000 forintot. - Értem, elnézést kérek, tudatlan vagyok, de megoldjuk azonnal, engedelmével visszakérném a desszertet. Kivette az orvos kezéből a dobozt, felnyitotta és kivett belőle egy köteg 20ezres, majd 2 darabot átadott a kővé vált orvosnak, akin látszott, hogy a rosszullét kerülgeti. A többit zsebre vágta és a család kivonult a kórteremből. A többi kismama a takaró alá menekült, mert majd megfulladtak a röhögéstől. "

 

 


#2742 Név: Kis Gábor 2013.03.18 17:28:42

http://www.hir24.hu/netturi/2013/03/08/jezusnak-kinalt-pilotakekszet-selmeczi-gabriella/

<<Nézd meg teljes képernyőn is>>


#2741 Név: Kis Gábor 2013.03.18 17:24:59


 

*****************************
Hogyan lehet késleltetni az öregedést?
*****************************
Közhelynek számít, hogy a pozitív életvitellel, gondolkodással beszéddel. Tudtad például, hogy a legtöbb gyümölcs- és zöldségféle mágikus "anti-aging" hatással rendelkezik?
Számos tudományos vizsgálat eredménye bizonyította ugyanis, hogy a bőséges gyümölcs- és zöldségfogyasztás (kivonatolt formában is) nagy mértékben csökkenti a betegségek kialakulásának rizikóját, energikusabbá tesz, és a testtömeget is szabályozza. Lényeges még ezenkívül az elfogyasztott víz mennyisége, minősége, tisztasága.

A 3+1 legjobb étel öregedés ellen

Három étel(féleség) más táplálékokhoz képest messze a legjobbnak bizonyult az öregedés elleni harcban; a Harvard Egyetem tudósai szerint e csodaszerek vissza is fordíthatják az idő előtt beindult káros folyamatokat (fiatalodjunk minden nap) .
A kutatók a kérdéses ételeket széleskörűen tanulmányozva – korábbi vizsgálatok eredményeit is figyelembe véve – bizonyították, hogy valóban működhet a fiatalító hatás.

*** A Harvard egyetem tudósai szerint az egyik legjobb fiatalító szernek tűnik a JÓ MINŐSÉGŰ VÖRÖSBOR (1 dl/nap), amelynek fő alkotóeleme a resveratrol teszi jóval fiatalabbá és élénkké az embert.

*** Hasonló csodaszernek kiáltják ki a kutatók a cukorszegény KESERŰ CSOKOLÁDÉ (60% feletti tartalom) is (5 dkg/nap) .
A kedvelt édesség valódi előnyét az antioxidánsok jelentik, amelyek az aktív összetevőkben találhatók.

*** Szintén hatásos fegyver az öregedés ellen a mindennapi két három csésze ZÖLD TEA (nem filteres), hatásának titka a nagy mennyiségű flavonoidban keresendő. A zöld tea kiváló forrása a katekineknek.
A zöld és fekete teát fogyasztók további előnyökre is számíthatnak: rendszeres teázással például a szívbetegségek kialakulása is csökken.

***+* Azért a negyedik helyezettet is érdemes megemlíteni ez a cukor-nélküli ASZALT SZILVA (5 dkg/nap 4-5 szem), amely lekvár vagy gyümölcslé formájában is kiváló.
Ez a gyümölcs súlyarányosan egyik legmagasabb ORAC értékkel rendelkezik, néhány szem naponta már önmagában a minimális napi ORAC érték felét tartalmazhatja.

Mindehhez lúgos, vagy lúgosított víz (1l/késhegynyi gyógyszertári szódabikarbóna) felnőttenként legalább három liter!
További fontos helyezettek a búzafűlé, a fokhagyma az almaecet és a virágméz!

ORAC (a fiatalodás mérőszáma)

Az ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity = Oxigéngyök Abszorbciós /elnyelő/ Kapacitás) egy nemzetközileg elfogadott szabványrendszer az élelmiszerek és táplálék-kiegészítők antioxidáns kapacitásának mérésére.
Több száz különböző antioxidáns létezik, melyek magukban foglalják a vitaminokat, ásványi anyagokat, aminosavakat, enzimeket és a növényi antioxidánsokat. Mivel a tudósok sem ismerik minden növény antioxidáns összetevőjét, kifejlesztettek egy tesztet, amely kimutatja egy anyag teljes antioxidáns kapacitását. Ez az ORAC teszt.

Az ORAC érték pontosan megmutatja egy bizonyos élelmiszer, kiegészítő vagy összetevő szabadgyök pusztító és semlegesítő képességét.

Minél magasabb az ORAC érték, annál jobb antioxidánsról beszélünk!

Vagyis, minél magasabb az ORAC érték, a szóban forgó élelmiszer, ital, gyümölcs, táplálék-kiegészítő, vitamin vagy kémiai anyag annál hatékonyabban képes lassítani az öregedési folyamatot, valamint gátolni a betegségek kialakulását.

                                   

Öt tea a fűszeres polcról
*******************
A téli hidegben forró italokat szoktunk kívánni, ami tökéletesen érthető. Ha viszont a szokásos kávé vagy fekete tea helyett szeretnénk valami alkoholmentest, ami nem forralt bor, nincs könnyű dolgunk: a legtöbb gyógytea ízét nem mindenki szereti. Szerencsére a konyhában található fűszernövények egy része is kitűnően működik gyógyteaként, és akinek egy fűszer íze bejön, nem lesz problémája a teával sem. A fűszernövényeket nyugodtan le lehet forrázni lobogó vízzel, aromáik jól tűrik a durva bánásmódot.

Gyömbér:
Az egyik leghatásosabb gyomorpanaszok, hányinger, émelygés kezelésére. Görcsoldó hatása miatt menstruációs fájdalmakra is ajánlják. A gyömbértea ezenfelül a vércukor szabályozásában is segítség lehet. Az egyik legjobb ízű gyógytea, csípős, friss, átmelegít, ezért átfázva is rendkívül hasznos segítség lehet. Fűszerboltokban lehet kapni porítva is, teát abból, vagy reszelt gyömbérből készíthetnek, a mennyiséget ízlés szerint állapítják meg, 1 evőkanál/1/2 l víz jó kiindulási alap. Édesítve nagyon finom, de kissé émelyítő lesz.
Áztatási idő: 15 perc

Fahéj:
Segíti az emésztést, kitűnő gomba- és vírusölő hatású fűszer, ezen felül már igen kis mennyiségben fájdalomcsillapító hatású. A húgyúti fertőzésekért felelős E. coli baktériumot például 99%-ban kiirtja. Egy tanulmány szerint ráadásul a kettes típusú cukorbetegségben segíthet a cukor hatékonyabb anyagcseréjében, mivel már igen kis mennyiség csökkenti az inzulinrezisztenciát.
Áztatási idő: 5 perc (az őrölt fahéj helyett használjunk egész fahéjat, 2 dl vízhez egy hüvelykujjnyi darabot)

Zsálya:
Gyógynövényként éppen olyan elterjedt, mint fűszerként: az ókori Egyiptomban termékenységet fokozó hatása miatt fogyasztották, később (i. sz. 1. század) a görögök vérzést csillapítottak és fekélyeket tisztítottak vele. Külsőleg, borogatás formájában ficamokra szokás használni, belsőleg torokfájásra, hurutos köhögésre. Gyulladáscsökkentő, nyugtató és memóriajavító hatása is ismert, a friss leveleket egész évben be lehet szerezni akár hipermarketekben is, cserepes formában. 2 dl vízhez elég 2 db enyhén összetört levél.
Áztatási idő: 15 perc

Kakukkfű:
Az ókori Rómában melankóliát kezeltek az alkoholba áztatott kakukkfűvel. Illóolajokban kifejezetten gazdag növény, illóolaja erős baktériumölő hatással bír. A kakukkfűtea kiváló szájöblögetésre, és a szájüreg fertőtlenítésére. Az illóolaj hörgőnyugtató, köhögéscsillapító és erős köptető hatású (a patikában recept nélkül kapható Elixirium thymi compositum is kakukkfű alkoholos oldatából készül), megfázáskor tehát a kakukkfűtea ugyanolyan jó, mint a hársfa vagy a zsálya.
Áztatási idő: 15 perc.

Rozmaring:
Kifejezetten igénytelen növény, aminek köszönhetően mindenhol elterjedt. Fűszerként leginkább az olasz konyhából ismerhetjük, gyógynövényként főképp a benne megtalálható rozmaringsav-tartalma miatt szeretik, amely antioxidáns, gyulladáscsökkentő és antibakteriális. Teába a leveleit főzik, akár frissen, akár szárítva, gombaölő hatása miatt különösen szeretik candida elleni teaként fogyasztani, és ezt is tarthatják otthon cserépben, mindent bír, és erős aromái miatt 2 dl teához elég egy kisujjnyi ágat leszakítani.
Áztatási idő: 15 perc

Itt ne feledkezzünk meg a rozmaringos mézről sem!

Elkészítési idő: nettó 2 perc, bruttó 3 hét

Alapanyagok:

-2 dl méz (gesztenye a tökély)
-4 ág friss rozmaring

A rozmaringot a mézesüvegbe rakom, lezárom, és érni hagyom 3 hétig. Túrós édességekbe, akár húsok mellé is kiváló.


Miért isznak az idősek kevesebbet?

Az idősek szervezetében a szomjúság szabályozásáért felelős hormonok „elállítódtak”, ezért kevésbé érzik a folyadékhiányt, mint a fiatalok.
A fiatal szervezet a hiányra szomjúsággal reagál, és a hiányt ivással pótolja, az idősebb viszont ebből semmit sem vesz észre: nem szomjúsággal, hanem betegséggel reagál.

Milyen bajt okoz, ha keveset iszunk?

A leggyakoribb panasz a krónikus székrekedés. Ezen túl a vízhiány szédüléssel járó panaszokat is okozhat, kedvez a húgyúti fertőzésnek, és hosszú távon a vesekő képződésének is.
A folyadékhiányt a vér is megszenvedi: besűrűsödik, romlik a keringés és ezzel a sejtek anyagcseréje, regenerálódása.

Jókor igyál!

Íme, egy kis hasznos információ: Azt biztos tudtad, hogy sok vizet kell innunk (2,5-3l), de azt (gondolom) nem, hogy az időzítés is nagyon fontos. A megfelelő időben fogyasztott víz maximalizálja az emberi test működését (hígítja a vért):

2 pohár víz rögtön felébredés után segíti a belső szervek működését,
1 pohár víz 30 perccel az étkezés előtt elősegíti az emésztést,
1 pohár víz fürdés előtt lecsökkenti a vérnyomást,
1 pohár víz lefekvés előtt megelőzi az agyvérzést, és az alvás közben gyakran előforduló szívrohamot,
Étkezés közben ne igyál, csak rágj sokszor (40x) minden falatot,
a többi elosztva napközben tevékenységtől függően - mindig legyen egy tele pohár víz a közeledben!




TÖK-MAG-OLAJ
************
A tök és a tökmagolaj alkaloidákat, flavonoidokat és háromféle különböző zsírsavat tartalmaz.

Tökmagolaj

A tökmagolaj rendkívül gazdag esszenciális zsírsavakban, olajsavban és alfa-linolén savban.

Egy csésze nyers tök kb. 30 kalóriát tartalmaz (kcal), 8g szénhidrátot, 1g fehérjét, 1 mg nátriumot és kb. 8567 IU antioxidáns A-vitamint. A sütőtök gyulladásos faktora 65, így gyulladáscsökkentő ételnek tekinthető. Glikémiás indexe meglehetősen alacsony, ezért kiváló választás cukorbetegeknek.

A tökmagolaj omega-6 és omega-9 zsírsavakat, fitoszterolokat, antioxidánsokat, vitaminokat (E, A és K) és kalciumot tartalmaz.

A hidegen sajtolt tökmagolaj csökkentheti az LDL (rossz) koleszterin szintjét, javíthatja a szív és máj működését. A benne lévő delta-7 szterin nevű szteroidnak tulajdonítják a prosztatára gyakorolt jótékony tulajdonságait.

Aki csak teheti, fogyasszon minden héten legalább egyszer tököt, ill. napi egy teáskanálnyi tökmagolajat vagy tökmagolaj kivonatot.

 


#2740 Név: Kis Gábor 2013.03.18 17:23:32


      1945 január 30. - Emlékezzünk !
        A világ legnagyobb hajó katasztrófája. A "Wilhelm Gustloff"
elsüllyesztése

         Sokan a cím állítására bizonyosan felkapják a fejüket. A
világ legnagyobb hajó katasztrófája és "Wilhelm Gustloff"?
        Szinte mindenkinek, aki a "hivatalos történetírás" műveit
olvassa, annak a világ legnagyobb hajó katasztrófájaként rögtön a
"Titanic" története jut az eszébe. Igen, ezt a hajókatasztrófát már
valóban rengetegszer feldolgozták, csak filmből ez idáig négy készült
a történetből. A "Titanic" elsüllyedésekor 1517 ember veszett oda. Ez
valóban nagyon nagy szám, de én most egy olyan tragédiáról szeretnék
egy képet felvázolni, amelyben szerény becslések szerint is, az
áldozatok száma 6000 és 9000 fő közé tehető! Ráadásul a döntő
többségük nő és gyermek volt.

        Történetünk jóval a második világháború előtt kezdődik.
        Az 1929-es nagy pénzügyi világválság után, Németországban
jelentős változások történtek. 1933-ban Adolf Hitler került a német
kancellári székbe, és az ország irányítását a Nemzeti Szocialista
Német Munkáspárt vette át.
        Történetünk szempontjából a hatalmat gyakorlók új intézkedései
közül az alábbiak bírnak jelentőséggel: bevezették a világon először a
40 órás munkahetet, a túlórapénzt és a fizetett ünnepeket. Korábban a
fizetett szabadság általában nem haladta meg a 4-5 napot, vagy
egyáltalán nem létezett. Most viszont a munkásoknak évi 18 nap állt
rendelkezésükre.
        A több szabad idővel, a munkanélküliség felszámolásával, a
nagyobb jövedelmekkel párhuzamosan, megnőtt az igény a kulturált
nyaralások iránt is. Mindezek miatt létrehozták a "Kraft durch Freude"
mozgalmat, mely állami támogatással anyagilag elérhető nyaralási
lehetőséget biztosított a munkásoknak. Ez a szervezet a német
"Arbeitsfront"- hoz tartozott.
        Az ilyen nyaralásoknak köszönhetően, munkások százezrei tudtak
szabadságuk ideje alatt szervezett szárazföldi, és tengeri utazásokon
részt venni. A német munkások a következő néhány év alatt összesen
akkora utat jártak be, mintha a földet az egyenlítőnél 54-szer
megkerülték volna! Az állami támogatásoknak köszönhetően ezen utazások
szinte mindenki számára elérhetővé váltak.


        Az utak lebonyolításához külön tengeri flottát építettek, és
ennek a flottának volt egyik legnagyobb luxus gőzőse a "Wilhelm
Gustloff".
        A 208,5 méter hosszú, 23,5 méter széles és 25 484 bruttó
regiszter tonnás hajó a maga idejében a világ egyik legnagyobb luxus
gőzösének számított. Az 1463 főnyi utas kényelmét a hajón 417 fős
személyzet biztosította.
        A hajót illető névadás kapcsán, először az "Adolf Hitler"
elnevezés merült fel, de mivel az avatás előtt nem sokkal vesztette
életét a nemzeti szocialista párt mártírjának tekintett Wilhelm
Gustloff, így végül a hajót az ő neve után keresztelték el.
        Wilhelm Gustloff (1895-1936) egyébiránt az NSDAP egyik
külföldi - svájci - szervezetének volt a vezetője, akit 1936. február
4-én lőtt agyon egy merényletben egy David Frankfurter nevű
orvostanhallgató.

        A hajót 1937. május 5-én bocsátották egy nagy ünnepség
keretében vízre, az avatási ceremóniát elvégzésére Wilhelm Gustloff
özvegyét kérték fel.
        A hajó vízrebocsátásától kezdve szállította a német
munkásokat, luxus körülmények között, elsősorban norvégiai és
svédországi hajókirándulásokra.
        Ezeken a kiránduló hajókon nem voltak különböző osztály
besorolások, minden kabin azonos luxussal volt felszerelve.
        A "Wilhelm Gustloff" első, ettől eltérő, katonai célú
bevetésére a spanyol polgárháború végén került sor. Ekkor a hajó a
Condor Légió katonáit szállította haza, Németországba.
        1939. szeptember 20-án átadták a hajót a haditengerészetnek,
ahol mint kórházhajót vették állományba. Ekkor a hátsó fedélzetre
könnyű légvédelmi ágyúkat szereltek fel és a hajótestet átfestették
szürkére.
        1940. november 20-ával kezdődően már Gdynia kikötőjében
állomásozott, egy tengeralattjáró alakulat lakóhajójaként.

        1944. októberében a harcok már német földön dúltak. Az egyik
első falu, amelyet a szovjet csapatok elfoglaltak Nemersdorf volt
Kelet-Poroszországban. A vörösök a férfiakat és fiatal fiúkat rögtön
agyonlőtték, de nem kímélték az egészen kicsiny gyermekeket sem. A
nőkre még ennél is borzalmasabb sors várt. Őket előbb megerőszakolták
Sztálinnak a németek ellen felhergelt katonái, majd ezt követően
brutális kegyetlenséggel végeztek velük is.
        A Vörös Hadsereg katonáit szándékosan hergelték, uszították,
fanatizálták a német lakosság ellen elkövetendő rémtettekre.

        Ilja Ehrenburg
        Ilja Ehrenburg, Sztálin, őrült, németgyűlölő propagandistája
az "Öljetek" című röplapján uszította a katonákat a kegyetlen
gyilkosságokra:
        "Öljetek! Dicső szovjet harcosok, öljetek! A németek nem
emberi lények. Az a szó, hogy "német" a mai naptól legyen a legnagyobb
szitokszó, amit a szátokra vesztek. Ölnöd kell, és ha nem öltél meg
legalább egy németet a mai nap, akkor ez a napod kárba veszett! Ha nem
tudod őket golyóval kivégezni, akkor a bajonettel szúrd agyon őket.
Ha csendes körülötted a front, és amíg várod, hogy ismét harcba
indulj, ezalatt az idő alatt is keress németet, akit megölhetsz.
Öljetek, mert nincs annál nagyobb élvezet, mint amikor a halomba szórt
német hullákat ugorjátok át! Ne a napokat, ne a kilométereket
számoljátok, hanem öljetek és öljetek! A megölt németeket számoljátok
az elfoglalt városok helyett. Öld a németet, ez a nagyanyád kérése!
Öld a németet, ezért imádkozik az anyád! Öljetek, ezt kéri tőletek a
gyereketek! Öld a németet, ezt kéri hangosan kiabálva tőled a szovjet
haza! Ne hibázz, ne adj kegyelmet, ölj! Dicső szovjet harcosok,
öljetek!"

        Ezek után nem csoda, ha sokan közülük szinte hőstettnek
tekintették a gyilkosságokat. Amikor a német csapatoknak sikerült a
falut visszafoglalniuk, borzalmas látvány tárult szemük elé. Az
oroszok nemcsak a civil lakosságot irtották ki, hanem közel ötven,
velük elméletileg szövetséges francia hadifoglyot is lemészároltak.
        A német lakosság értesült a borzalmakról és elindult a
menekültek áradata a kikötők felé. A civilek evakuálását biztosítandó
Dönitz admirális elrendelte a "Hannibál-hadművelet" végrehajtását.
Ennek keretében, 1945. januárjától kezdődően a több milliónyi német,
és nem német menekült elszállításában 672 kereskedelmi, utasszállító
és iskolahajó vett részt, jónéhány más egység mellett.
        Kézen fekvő volt, hogy a Gdynia kikötőjében állomásozó
"Wilhelm Gustloff" is csatlakozik a flotta menekítő akciójához.

        1945 január végét írták. A Vörös Hadsereg elől menekülők
folyamatosan érkeztek a kikötőbe.  Friedrich Petersen kapitány
megkezdte a menekülők felvételét a hajójára. Elsőként, egy
teherautónyi civilt hajóztak be. Másnap a helyi kórházból érkeztek
várandós anyák a hajóra. Részükre külön szülészeti részleget
alakítottak ki a hajón.
        Majd egy komplett kórházi részleg érkezett, valamint nagyszámú
szárazföldi mentőszolgálatos. A sebesült katonák mankóikon
vánszorogtak fel a hajóhídon, a súlyosabb sérülteket, pedig
hordágyakon szállították. Ekkora már több mint 4000 ember zsúfolódott
össze a hajón.
        Petersen kapitány engedélyt kért az indulásra, de azt nem kapta meg.
        A következő napon helyi kormányhivatalnokok és családtagjaik
érkeztek, illetve újabb vonatszállítmányok hozták a kiéhezett,
összefagyott menekülteket.
        Az SS emberei vigyáztak arra, hogy csak gyerekek, asszonyok és
sebesültek kerüljenek fel a hajókra. A harcképes férfiaknak ott
kellett maradniuk, vállalva a további harcot. Számukra nem volt hely a
hajón.
        Az eredetileg kétszemélyes kabinokban, immáron legalább
tizenhárman zsúfolódtak össze.
        Újabb két nap telt el, és a hajó, indulásra készen várta a
parancsot, de az csak nem érkezett meg.
        Petersen kapitány folyamatosan kérte az illetékesektől az
engedélyt a kifutásra, de azt a választ kapta, hogy a hajót
maximálisan fel kell tölteni menekültekkel.
        A napok teltek, a menekültek folyamatosan érkeztek
legyengülve, átfagyva. Sok esetben az anyák a karjukon hozták
megfagyott gyermekeiket.
        A hajón már áldatlan állapotok uralkodtak. Mindenütt emberek
feküdtek, a folyosókon szinte már lépni sem lehetett. Az egész hajót
az emberi szenny, vizelet, és a sebesültek bűze töltötte meg.
        Már a legénységi kabinokban is menekülteket kellett
elhelyezni, így a legénység kiszorult szállásáról, és a fedélzeten, a
hidegben próbált pihenni. Nagy volt a rendetlenség, a káosz. A
hangosbeszélőn állandóan elveszett gyerekeket kerestettek.
        1945. január 30-án délelőtt 10 órakor Petersen kapitány végre
megkapta az indulásra vonatkozó parancsot. Ebben az utolsó pillanatban
érkezett még a hajóra 373 Marinehelferin, haditengerészeti
szolgálatban álló női kisegítő növér. Ők már csak a fedélzeti uszoda
medencéjében találtak helyet maguknak. Rajtuk kívül "befutott" még egy
918 fős tengeralattjáró kadétokból álló csoport is. Immáron több mint
9000 ember volt már a hajón!
        Ennyi ember számára már rég nem volt elegendő mentőcsónak a
hajón, így szereztek még felfújható csónakokat és mentőmellényt,
lehetőség szerint mindenkinek.
        A "Wilhelm Gustloff" végül 12 óra 20 perckor futott ki, de a
kikötő bejáratnál még kisebb hajók állták útját, így újabb
menekülteket kényszerültek felvenni. Őket már nem is számolták.
        Céljuk Swinemünde volt. Petersen kapitány nem nagyon számított
ellenséges támadásra, mivel az "Admiral Hipper" nehézcirkáló és kísérő
torpedórombolói a közelben tartózkodtak.
        A kaptány azt is tudta, hogy az elmúlt öt napban Riga
térségéből egy kis hajóraj sértetlenül menekített ki több mint 62 000
embert.
        Petersen két út között választhatott. Vagy a part mellett
hajózik, ahol az aknák jelenthetnek veszélyt, vagy kifut a nyílt
tengerre, és ott próbálja meg az erősen túlterhelt hajót biztonságba
kormányozni. Petersen kapitány ez utóbbit választotta.
        Este nyolc óra körül a "Wilhelm Gustloff" hóviharba került, a
tenger erősen hullámzott és a látótávolság is a minimumra csökkent. Az
erősen túlterhel hajó csak nagyon lassan tudott haladni. Mindezek
ellenére, az utasok jól viselték a megpróbáltatásokat. Amikor a
kapitány rádión arról értesült, hogy egy német aknamentesítő konvoj
közeledik, felkapcsoltatta a hajó piros-zöld navigációs fényeit, hogy
elkerülje a velük való ütközést. Ezzel, az éjszakai sötétségben nagyon
könnyen, távolról is észlelhetővé tette a hajót.
        Ugyanezen az estén az orosz S-13-as jelű tengeralattjáró éppen
ebben a térségben portyázott.
        Parancsnokának, Alexander Ivanovics Marinyeszko-nak - aki nem
éppen tartozott a flotta "legelitebb" tisztjei közé - jelentették,
hogy egy hajót észleltek nem messze tőlük.
        Az S-13-as búvárhajó 700 méterre közelítette meg a "Wilhelm
Gustloff" -ot.

        Este 21 óra volt, amikor becsapódott a hajó orrába, a vízvonal
alatt az orosz tengeralattjáró első torpedója. A pánik leírhatatlan
volt.
        De ekkor még úgy látszott, hogy a hajó folytatni tudja útját,
egy biztonságos kikötő felé. A kapitány és a legénység igyekezett
megnyugtatni az utasokat. Ekkor csapódott be a második torpedó. Ez a
hajó fedélzetén robbant éppen az uszodánál. Az itt lévő
Marinehelferinek közül csak ketten tudtak megmenekülni.
        Hamarosan újabb detonáció hallatszott, a harmadik torpedóé,
amely a gépházat találta el. Ez megpecsételte a hajó sorsát.
        A tengeralattjáró ugyan kilőtt még egy negyedik torpedót is az
oldalára dőlt hajóra, de az célt tévesztett.
        Ekkor Petersen kapitány kiadta a parancsot a hajó elhagyására.
A sebesült katonáknak esélyük sem volt a megmenekülésre. A jegesedés
miatt a hajó mentőcsónakjainak csörlője befagyott, mínusz 15-20 fok
Celsius körül járt a hőmérő mutatója. Az utasok és a személyzet
baltákkal és késekkel próbálta kiszabadítani a csónakokat. Sok csónak
egyszerűen leesett a fedélzetről a kapkodás és a pánik miatt. Nagy
volt a tülekedés a mentőcsónakok körül, az emberek sokszor egymást
akadályozták a munkában. A személyzet fegyverrel próbálta fent tartani
a rendet, de kevés sikerrel. Nagy pánikot okozott az is, amikor
észrevették, hogy a mentőcsónakoknak nincsenek evezői.
        A jég fogságából kiszabadított mentőcsónakokat sorjában
eresztették vízre. Több annyira zsúfolt volt, hogy az emberek kiestek
belőle, mire azok vizet értek.
        Kis idő múlva a hajó egyre jobban megdőlt. Olyannyira, hogy
nagyon sokan egyszerűen lecsúsztak a jeges fedélzetről a 2 fokos
tengerbe. Csontok törése és emberek üvöltése hallatszott. A túlélőket
a mai napig elkíséri ez a hang, amelyet elmondásuk szerint "sohasem
lehet elfeledni". A vízben a túlélésre szinte alig volt esély.  Akinek
nem jutott hely a csónakokban, azok megpróbáltak a víz felszínén
maradni. A "Wilhelm Gustloff" az első becsapódástól számítva jó 70
percig volt még a felszínen, majd 22 óra 15 perc körül egy nagy
robbanás kíséretében elmerült. A merülés közben a hajó lámpái
felgyulladtak, mivel a vészáramfejlesztő elkezdett működni. A tenger
itt viszonylag sekély volt, nem támadt nagy örvény utána.
        Este 9 órakor kezdte a hajó rádiósa az S. O. S jeleket
továbbítani a következő szöveggel:"A "Wilhelm Gustloff" -ot háromszor
megtorpedózták - 6000 fő van a fedélzeten" Sajnos ennél lényegesen
többen voltak. Kijelenthető, majdnem dupla annyian, mintegy 10.500
ember.
        20 perccel azt követően, hogy a hajó elmerült, érkezett meg
elsőként az "Admiral Hipper" cirkáló. A még életben lévők boldogan
kiabáltak, de a cirkáló olyan nagy volt, hogy nem tudott a zsúfolt
mentőcsónakok közé menni anélkül, hogy fel ne borította volna azokat.
        A nagy hideg miatt, a vízben mentő mellényel lebegő utasok
nagy része ekkorra már halott volt.
        Aztán jöttek tovább a mentőhajók. "Löwe" TZ-12, mely 272
túlélőt vett a fedélzetére, TZ-36 torpedóromboló, a "Gotenland", a
"Göttingen", mely már csak 22 túlélőt vett fel, és a VP-1703 futárhajó
mely az utolsó túlélőt vette fel reggel 5 óra 15 perckor.
        Az egyik mentőcsónakban, halott felnőttek és gyerekek alatt
találtak egy 15 hónapos még élő kisfiút.
        Az egyik megmentett állapotos nő, nem sokkal megmenekülése
után hozta világra egészséges gyermekét az egyik mentőhajón.
        Összesen 1239 túlélője volt a katasztrófának. Hatszor annyian
haltak meg, mint a "Titanic" balesetében.
        Marinyeszko kapitány tíz nappal később elsüllyesztette a
"General von Stauben" kórházhajót is. Itt az 5 000 menekültből
kevesebb, mint 600 élte túl a katasztrófát. Itt is többen haltak meg,
mint a "Titanic" esetében.
        Marinyeszko, 27 évvel a halála után a Szovjetunió szétesése
előtt közvetlenül, 1990-ben (!) kapta meg a legmagasabb kitüntetést, a
"Szovjetunió hőse" címet.
        Alexander Ivanovics Marinyeszko kapitány lelkét több mint 14
000 ártatlan civil menekült, - csecsemők, gyermekek és nők - és
sebesült katona halála terheli.
        1945. április 16-án az orosz hadiflotta elsüllyesztette a
"Goya" utasszállítót, fedélzetén 6 220 utassal, melyből csak 165 fő
élte túl a katasztrófát.
        A "Wilhelm Gustloff" elsüllyesztését kezdettől fogva mély
hallgatás övezte. Az oroszok sem igazán akartak hencegni a több ezer
ártatlan civil halálával. Később pedig ez is, mint sok minden más,
tabu témának számított.
        A "Wilhelm Gustloff" roncsai a mai napig, 44 méter mélyen, az
oldalára dőlve pihennek a homokos tengerfenéken.
        A roncsot, a sok ezer áldozat sírját, azóta hivatalosan
kegyeleti hellyé, tengeri temetővé nyilvánították.

        Dán János
        haditudosito.com/magyartudat.com





 


#2739 Név: Kis Gábor 2013.03.12 17:52:35

BELA UNIFICAÇÃO DE PESSOAS PELA MÚSICA - DANÇA DE ZORBA, NA RUA, EM OTAWA, CANADÁ
QUANDO DO FESTIVAL GREGO ALI REALIZADO.
UMA BELEZA DE ALEGRIA E ENTUSIASMO DO POVO - ADULTOS E CRIANÇAS - NO EMBALO DA ENERGIA TRANSMITIDA PELOS ANIMADOS MÚSICOS!
 



--


 

Sok sok szeretettel: styleImageni
 
Mikor az éj leszáll s a csillagok feljőnek, mikor a világ szavai elhalnak, elkezd beszélni a természet, akkor a végtelen mindenség megnyílik s az ember lelke lát.

/Jókai Mór/

 


<< < [1] [2] [3] ... [315] [316] [317] ... [548] [549] [550] > >>