#959 Név: Kis Gábor 2012.01.26 18:34:20

Marcipánia


#958 Név: Kis Gábor 2012.01.26 18:33:51

Pokoli torony.


#957 Név: Kis Gábor 2012.01.26 18:33:28

Kraków-Krakkó


#956 Név: Kis Gábor 2012.01.26 18:32:35

Nana Mouskuri


#955 Név: Kis Gábor 2012.01.26 18:28:43

Hirszerzo.hu - 213 millióba fájt a szombati békemenet

<<Nézd meg teljes képernyőn is>>


#954 Név: Kis Gábor 2012.01.26 18:26:23

-------------
1) Sok benzin
-------------
Pistike és barátja lélekszakadva szalad a benzinkúthoz.
- Gyorsan kérünk öt liter benzint!
Öt perc múlva visszaérnek.
- Nem elég. Kérünk még húsz litert!
A kutas érdeklődik:
- Mihez kell ez a sok benzin gyerekek?
- Ne kérdezzen olyan sokat, csak töltse gyorsan! Ég az iskola!

---------
2) Biblia
---------
Az Egyház embereket bíz meg, hogy minél több Bibliát adjanak el. Két hét
múlva a gyűlésen beszámolót tartanak.
Valaki eladott ötöt, valaki tízet, de a legnagyobb eredményt a dadogós érte
el, aki több, mint húsz Bibliát adott el. Kérdezik tőle, hogy csinálta?
- A-A-A-Azt mo-mo-mo-mondtam, ha nem ve-ve-ve-veszik meg,
fe-fe-fe-felolvasom.

--------------
3) Bölcs rabbi
--------------
Egy ember elmegy a bölcs rabbihoz, hogy megtudja tőle a hosszú élet titkát.
- Bölcs rabbi, mondja már meg nekem, hogy mi a hosszú élet titka.
- Fiam, azt javaslom neked, hogy ne cigizz, ne piálj és ne nőzz.
- Akkor hosszú életem lesz?
- Azt nem tudom, de kurva hosszúnak fog tűnni.

---------
4) Csapda
---------
Egy orosz katona átkiált a kínai határon:
- Ej, százezer kínai, gyertek a domb mögé harcolni velem!
Átmegy százezer kínai, verekedés, csend...
Fél óra múlva az orosz harcos újra kiált:
- Ej, százezer kínai, gyertek a domb mögé harcolni velem!
Ismét átmegy százezer kínai, megint verekedés, majd csend...
Fél óra múlva újra hangzik a kiáltás:
- Ej, százezer kínai, gyertek a domb mögé harcolni velem!
Már menne megint százezer kínai, de a domb mögül előmászik egy összevert,
de még élő kínai:
- Vigyázzatok fiúk! Csapda! Ketten vannak!

----------------------------
5) Mikor van a születésnapja
----------------------------
Két szomszéd beszélget:
- Figyeljen csak, szomszéd! Mikor is van a születésnapja?
- Aztán miért kérdezi?
- Meg szeretném ajándékozni egy szép függönnyel az ablakára, hogy ne
kelljen látnom, amit a meztelen feleségével művel.
- Aha... És a maga születésnapja mikor van?
- Hát azt miért kérdi, szomszéd?
- Megajándékoznám egy szemüveggel, hogy lássa kié is az a feleség, akit a
lakásomban lát...


#953 Név: Kis Gábor 2012.01.25 20:21:09

Csecsenföld


#952 Név: Kis Gábor 2012.01.25 20:17:32

What is must be like, being married to me


#951 Név: Kis Gábor 2012.01.25 20:16:56

Új magyar találmánnyal tisztítják a szennyezett talajvizet

kategória: Tudomány
2012 január 24, kedd - 12:51 | szerző: origo.hu
Címkék: nanovas, talajvíz, nanotechnológia, magyar kutatók, környezetszennyezés, vízszennyezés, címkefelhő
Szóljon hozzá!
Egy magyar kutatók által fejlesztett nanorészecske képes arra, hogy semlegesítse a talaj és a talajvíz szennyezettségét, amelyet a különböző vegyi üzemek által a talajba juttatott vegyületek okoztak. A módszerrel sok esetben fel lehetne váltani az eddig alkalmazott hosszadalmas és költséges, vízkitermeléssel járó eljárásokat.

Magyarországon száz körülire tehető azoknak a jelentősebb talaj- és talajvíz-szennyeződéseknek a száma, amelyek jellemzően vegyipari tevékenység következtében jöttek létre. Ezek a szennyeződések a lakosság egészségét veszélyeztethetik, ha a szennyezett területen levő kutakból származó vizet ivó-, itató- vagy akár csak locsolóvízként használják fel, másrészt környezeti kockázatot jelentenek a szomszédos területeken előforduló tiszta talajvízre nézve.

Egy magyar kutatók által fejlesztett nanorészecske, az úgynevezett nulla vegyértékű nanovas képes arra, hogy semlegesítse a talaj és a talajvíz szennyezettségét, amelyet a különböző vegyi üzemek klórozott szénhidrogén-kibocsátása okozott. A nulla vegyértékű vasnak erős az oxidációs hajlama (lásd rozsda), és oxidáció közben a reakciópartnert redukálja, így megbontja az egyébként nagyon stabil szén-halogén kötéseket.

A nanovas-program elsődleges célja egy olyan helyszíni talajvíztisztítási technológia kifejlesztése, amely ipari méretben is alkalmazható, környezetbarát, és az eddigi hagyományos technológiáknál gazdaságosabb alternatívát jelent a vegyi eredetű talaj- és talajvízszennyezések semlegesítésére. A talajvízbe juttatva a nanovas a szerves szennyezőanyagokat egészségre és a környezetre ártalmatlan vegyületekké alakítja át. A nanorészecskék méretükből adódóan nagy fajlagos felületűek, ebből adódóan nagyobb a reakcióképességük, így nagyobb mennyiségű szennyezett anyagot képesek lebontani.

A nulla vegyértékű nanovasoldat kifejlesztésében a Szegedi Tudományegyetem kutatói működtek közre dr. Kónya Zoltán vezetésével, a gyártást pedig az Auro-Science Consulting Kft. végzi. A technológia nemzetközi szinten is úttörőnek számít, Magyarországon eddig még nem alkalmazták. Amennyiben beválik, áttörést hozhat a talajvízszennyezések kezelésében - mondta dr. Soós Miklós, az Auro-Science ügyvezető igazgatója.

5004_20111117-nanovas6.jpgDr. Soós Miklós

Az első terepi tesztekre Törökszentmiklóson került sor, ahol a mára megszűnt Vegytek, illetve Rewos vállalatok vegyianyag-raktára helyén a talajvíz klórozott szénhidrogénekkel szennyezett. Ennek az ipari területnek a szűkebb környezetében a kútvíz nem alkalmas ivásra, itatásra vagy locsolásra. A szennyezett talajvíztest térfogata megközelíti a 300 000 köbmétert.

A nanovas program résztvevői Törökszentmiklós Önkormányzatának kezdeményezésére ezen a területen próbálják ki a gyakorlatban az eljárást a nanovasoldat talajvízbe juttatásával. Az első 9 köbméter nanovasat 2011 augusztusa és októbere között injektálták a talajba. 

A nanovassal végzett kármentesítés több magyarországi terület megtisztítására jelenthet új lehetőséget, mivel a hasonló talaj- és talajvíz szennyeződések a hagyományos módszerekkel nagyon nehezen kezelhetők. Az általánosan alkalmazott vízkitermeléssel járó (úgynevezett pump-and-treat, azaz szivattyúzás-és-kezelés) technológiákkal igen hosszú idő - akár évtizedek - alatt lehet csak mérhető eredményeket elérni. Ezeknél az eljárásoknál kiszivattyúzzák a talajvizet, majd a felszíni egységekben való ártalmatlanítás után visszajuttatják a környezetbe. Ennél gazdaságosabb és gyorsabb módszert jelenthet a környezetre nem veszélyes nanovas technológia alkalmazása, amely a hagyományos módszerekkel szemben a szennyezett talaj és talajvíz egyszerre történő kármentesítésére is alkalmas.

A nanovasprojekt az Európai Unió támogatásával valósult meg, amely a törökszentmiklósi önkormányzat számára is biztosította a forrásokat.

 


#950 Név: Kis Gábor 2012.01.25 20:15:03

Magyar kutatókkal újabb lépéssel a kvantumszámítógép felé

kategória: Tudomány
2012 január 23, hétfő - 16:10 | szerző: mti/richpoi.com
Címkék: kvantumszámítógép, kvantummechanika, számítógép, címkefelhő
Szóljon hozzá!
Újabb lépést jelenthet a kvantumszámítógép megalkotása felé az a kvantummechanikai effektus, amelyet Kroó Norbert fedezett fel kutatócsoportjával; az akadémikus az eredményekről az Egyesült Államokban két konferencián számolt be a közelmúltban.

"Új típusú fénnyel, a felületi plazmonokkal foglalkozom. Az Utah-állambeli Snowbirdben rendezett nagyszabású kvantumelektronikai tanácskozáson vitaindító előadást tartottam, valamint beszámoltam az eredményekről a Texasi A and M Egyetem szimpóziumán is. Míg tíz évvel ezelőtt az én előadásom volt Snowbirdben az egyetlen, amelyik a témában elhangzott, most a konferencia ötöde foglalkozott a felületi plazmonokkal. Ennek az az oka, hogy az új típusú fény egy sor olyan alkalmazás lehetőségét teremtette meg, amelyekről korábban még álmodni sem mertünk" - mondta Kroó Norbert az MTI-nek.

A felületi plazmonok a fém felületén lévő vezetési elektronoknak a lézerfény segítségével gerjesztett hullámszerű mozgása. A "rendes" fény esetében a hullámhossz szab határt az optikai rendszerek felbontóképességének, ugyanis, ha két pont közelebb van, mint a hullámhossz fele, az egy pontnak látszik. Az új típusú fény esetében azonban nem létezik a difrakciós limit.

"Egy másik tulajdonsága, hogy viszonylag nagy térfogatban jelenlévő elektromágneses sugárzást nagyon kis felületre koncentrálja, óriási mértékben megnövelve ott az elektromágneses tér erősségét, ez például az onkológiában hasznosulhat. Immár klinikai vizsgálatokon tesztelik a magyar származású Naomi Halas irányításával kifejlesztett eljárást, amellyel +nanogömböcskéket+ juttatnak a daganatba, megvilágítják azokat, lokalizált felületi plazmonokat hozva létre. Ezek óriási elektromos tere roncsolja szét a rákos szöveteket" - ismertette az akadémikus.

4987_kroo-norbert.jpg

Kroó Norbert

A felületi plazmonokra is érvényes az elektronikus tranzisztorok esetében létező tiltott sáv, amelyben az elektronok nem mozoghatnak. Ily módon létrehozhatók optikai tranzisztorok, amelyeknek számos előnye lesz, hiszen a fény sokkal gyorsabban terjed, mint az áram, amely ráadásul zavaró kölcsönhatásba is lép "a mellette folyó árammal".

"Az optikai tranzisztorok terjedését eddig a difrakciós limit gátolta, a felületi plazmonok segítségével viszont a nanométerek tartományában lehet dolgozni. Kis méretek, nagy sebesség és nincs zavaró kölcsönhatás más áramokkal, így sokkal hatékonyabbak és olcsóbbak lesznek az optikai tranzisztorok" - sorolta Kroó Norbert a felületi plazmonok előnyeit, amelyek a szenzorikában is alkalmazást nyertek, hiszen az új típusú fény segítségével gyakorlatilag egy molekula jelenlétét is ki lehet mutatni, például emberi leheletből a kezdeti fázisban ki lehet mutatni a rosszindulatú tüdődaganatot.

Kroó Norbert csoportjával jelenleg azzal foglalkozik, hogy miként lehet kisebb lézerekkel ugyanolyan optikai effektusokat létrehozni a felületi plazmonok segítségével, amilyeneket nagyobb lézerekkel, nagy laboratóriumokban érnek el hagyományos optikával. "Ebből nagyon érdekes dolog következett" - jegyezte meg az akadémikus. Mint kifejtette, az új típusú fényt úgynevezett pásztázó alagútmikroszkóppal lehet detektálni, ami nem más, mint egy nagyon hegyes tű egy fémfelülettel szemben.

"Amennyiben nagyon közel a tű a fémfelülethez, akkor úgynevezett alagútáram keletkezik, tehát anélkül, hogy a tű hozzáérne, folyik az áram a mikroszkópon keresztül, ha feszültség alá helyezzük, mint egy diódát. Azt fedeztük fel, hogy akkor is folyt az áram, hogyha nem kapcsoltunk feszültséget a mikroszkópra, továbbá akkor is, ha nullára csökkentettük az új típusú fényt gerjesztő lézer intenzitását" - mondta. A jelenséget például az úgynevezett Casimir-effektussal lehetne magyarázni, amikor vákuumban két, egymáshoz közel helyezett felület között vonzóerő (a Casimir-erő) jön létre. De egy másik lehetséges magyarázat egy elektron tereinek többszörös tükröződése.

4987_7819_large_dwave_small.jpg
"Amennyiben egy elektron kerül a tű és a fémfelület közé, az tükröződik a tűn, a fémen, mintha egy tükörteremben lennénk, amelyet végtelennek érzünk. Ez azt eredményezi, hogy nagyon kis feszültségnél is folyik áram. Kísérleteink során sikerült eldönteni, hogy a többszörös tüköreffektusról van szó" - ismertette.
A továbbiakban, amikor azt vizsgálták, hogy milyen görbéket nyernek a mikroszkópra adott feszültség növelésével, majd csökkentésével, kiderült, hogy azok nem egyenletesen, hanem lépcsőzetesen változnak.

"Az ember egy +monoton+ görbét várna, ezzel szemben +lépcsőfokokat+ nyertünk, ami csak kvantummechanikai képpel képzelhető el. Tehát egy újabb kvantummechanikai effektust találtunk, ami szenzációt keltett mindkét konferencián" - fogalmazott az akadémikus, aki szerint sokféle alkalmazása lehet a felfedezésnek, de erről még korai beszélni, további mérésekre van szükség.

"A mérések kimutatták, hogy egy-egy ilyen lépcsőben nagyon kevés elektron vesz részt. Ilyen kevés elektronnal reményeim szerint az elektronikai eszközökkel analóg optikai eszközöket is lehet előállítani - és egy álom - talán még kvantumszámítógépet is lehet készíteni" - összegezte Kroó Norbert.

A kvantumszámítógépről

A kvantumszámítógép olyan számítóeszköz, amelyik úgy végez adatokon számításokat, hogy közvetlen módon használ olyan kifejezetten kvantummechanikai jelenségeket, mint a kvantum-szuperpozíció és a kvantum-összefonódás. Hasonló újelvű architektúra az intervallum számítógép.

A hagyományos (vagy klasszikus) számítógépben az információt bitekben tárolják; a kvantumszámítógépben pedig qubitekben. A kvantumszámítás alapelve, hogy kvantumtulajdonságokat használunk adatok ábrázolására és strukturálására, továbbá kvantummechanizmusokat használunk arra, hogy műveleteket végezzünk ezen adatokkal.

Bár a kvantumszámítás még gyermekkorát éli, már végeztek olyan kísérleteket, amelyekben kis számú qubiten hajtottak végre kvantumszámítási műveleteket. A kutatások mind elméleti, mind gyakorlati területeken gyors ütemben folynak; sok nemzeti kormány és katonai ügynökség támogatja a kvantumszámítógépek kifejlesztésére irányuló kvantumszámítási kutatásokat, irányuljanak bár polgári vagy nemzetbiztonsági célokra, mint amilyen például a kriptoanalízis.

Ha nagy kvantumszámítógépeket tudunk építeni, azok bizonyos feladatokat (például a Shor-algoritmust) exponenciálisan gyorsabban tudnak megoldani, mint hagyományos számítógépeink. A kvantumszámítógépek különböznek más számítógépektől, mint például a DNS-számítógép, vagy a tranzisztoralapú számítógép. Bizonyos számítógép architektúrák, mint például az optikai számítógép, használhatják az elektromágneses hullámok klasszikus szuperpozícióját, de a specifikusan kvantummechanikai tulajdonságok nélkül; ezeknek sokkal kisebb lehetőségük van a számítások felgyorsítására, mint a kvantumszámítógépeknek.

A kvantumszámítás alapelve

- Egy klasszikus számítógép memóriája bitekből áll, ahol minden egyes bit vagy egyet vagy nullát tartalmaz.
- Egy kvantumszámítógép qubit-ek sorozatát kezeli. 
- Egy ilyen qubit nullát, egyet, vagy ezek kvantum szuperpozícióját tartalmazhatja, ami végtelen számú állapotot
tesz lehetővé. Egy kvantum számítógép ezeket a qubiteket kvantum logikai kapuk használatával manipulálja.
Egy kvantumszámítógéphez a qubitek egy lehetséges megvalósítása indulhat például két spinállapotú ("fel" és "le", amit általában így jelölnek: és ) részecskék használatával. Valójában azonban bármely A megfigyelhető mennyiség megfelelő jelölt lehet qubitek megvalósítására, amelyik az idő múlásával megmarad, továbbá A-nak van legalább két, diszkrét és jól megkülönböztethető sajátértéke. Ez azért igaz, mert minden ilyen rendszer leképezhető egy valódi spin-1/2 rendszerre.



Kapcsolódó cikkek

 


<< < [1] [2] [3] ... [460] [461] [462] ... [548] [549] [550] > >>